Reirs: Nelicencēto interneta azartspēļu bloķēšana nākamgad kļūs efektīvāka

Reirs: Nelicencēto interneta azartspēļu bloķēšana nākamgad kļūs efektīvāka

Nākamajā gadā, stājoties spēkā grozījumiem vairākos likumos, nelicencēto interneta azartspēļu bloķēšana kļūs efektīvāka, ceturtdien žurnālistiem sacīja finanšu ministrs Jānis Reirs.

Ministrs uzsvēra, ka azartspēļu nozare ir saistīta ar augstiem sabiedrības labklājības un sociāliem riskiem, kurus īpaši veicina nelegālie interneta azartspēļu nodrošinātāji.

Pēc Reira teiktā, Latvijā 38% no kopējā azartspēļu organizētāju skaita ir nelegālie interneta azartspēļu rīkotāji. Šo azartspēļu rīkotāju tirgus daļa ir novērtēta 33 miljonu eiro apmērā. "Nelegālās interneta azartspēlēs ir viegli iesaistīties, tāpēc valsts meklē efektīvus risinājumus, kā ar to cīnīties, lai mazinātu ēnu ekonomiku," viņš uzsvēra.

Arī Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas priekšniece Signe Birne skaidroja, ka nākamajā gadā, stājoties spēkā grozījumiem Elektronisko sakaru likumā, Azartspēļu un izložu likumā, Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā un Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likumā, nelegālo azartspēļu rīkotāju izskaušana kļūs efektīvāka un spēlētājs būs pasargāts.

Viņa uzsvēra, ka turpmāk nelicencēto interneta azartspēļu operatoru saimnieciskajām darbībām ciešāk sekos līdzi kredītiestādes un maksājumu iestādes, kuras, apkopojot liela apmēra informāciju, reizi gadā informēs Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par nelegālo operatora finanšu darbībām un ienākumiem. Attiecīgi pēc tam VID būs tiesīgs detalizēti pētīt šī azartspēļu operatora naudas plūsmas un informēt inspekciju, kas savukārt sodīs operatoru par nelegālajām darbībām.

Tāpat Birne atzina, ka turpmāk maksājumu atteikšana nelicencētajiem azartspēļu operatoriem būs obligāta. Šī sistēma testa režīmā kredītu un maksājumu iestādēm tiks ieviesta šogad decembrī, bet no 1.janvāra maksājumu atteikšana nelegālajiem interneta azartspēļu rīkotājiem būs obligāta.

Pēc Birnes sacītā, patlaban nelicencēto interneta azartspēļu apkarošanā ir iesaistīti 170 elektronisko sakaru komersanti un 33 kredīta un maksājumu iestādes.

Inspekcijas priekšniece arī pavēstīja, ka inspekcija kopš 2014.gada ir pieņēmusi kopumā 1172 lēmumus par nelicencētas interneta azartspēļu vietnes bloķēšanu.

LETA jau ziņoja, ka aprīlī Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Elektronisko sakaru likumā, Azartspēļu un izložu likumā, Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā un Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likumā ar mērķi ierobežot nelegālas azartspēles.

Grozījumu mērķis ir aizsargāt sabiedrības intereses, nodrošinot, ka ir samazināta piekļuve interaktīvām azartspēlēm vai interaktīvām izlozēm, kas nav licencētas Latvijā.

Jaunais regulējums paredz pienākumu elektronisko sakaru komersantiem sniegt nepieciešamo informāciju nelicencēto interaktīvo azartspēļu un interaktīvo izložu tirgus ierobežošanai. Tāpat paredzēta atbildība elektronisko sakaru komersantam par piekļuves neierobežošanu nelicencēta interaktīvo azartspēļu vai interaktīvo izložu organizētāja tīmekļa vietnei. Par šādu pārkāpumu komersantu varēs sodīt ar naudas sodu līdz 20 000 eiro.

Autors (c) Alise Sņegireva, LETA