Licencētās online azartspēļu vietnes atsāk savu darbību

Licencētās online azartspēļu vietnes atsāk savu darbību

No 10.jūnija Latvijā licencētās interaktīvo spēļu vietnes atsāka savu darbību. Licencētie operatori turpina piedāvāt saviem klientiem izklaides pasākumus, vienlaicīgi lielu uzmanību veltot spēlētāju aizsardzības mehānismu ieviešanai un pielietošanai. 

Kā zināms licencētajās online vietnēs ir jānodrošina virkne obligāto, normatīvajos aktos atrunāto klientu aizsardzības mehānismu. Viens no efektīvākajiem instrumentiem, ieviešot atbildīgās spēles principus, ir pašatteikušos personu reģistrs (https://registrs.iaui.gov.lv/), kas Latvijā darbojas kopš šā gada 1.janvāra. Patlaban tajā ir reģistrējušies jau vairāk kā 7000 cilvēku. Tiem, kas ir ievietojuši sevi pašatteikušos personu reģistrā, tiek pilnībā liegta iespēja izmantot licencēto online azartspēļu vietņu pakalpojumus. 

LIAB biedri 2019.gadā arī ir parakstījuši Atbildīgas spēles kodeksu, kas paredz, ka visiem operatoriem, kuru pārstāvji to parakstījuši, obligāta prasība ir ne vēlāk kā līdz 2020. gada 30. jūnijam saviem klientiem nodrošināt šādus papildu aizsardzības instrumentus klientiem:

  • pašnovērtējuma anketa;
  • iespēja uzstādīt iemaksu vai zaudējumu limitu dienai/nedēļai/mēnesim;
  • iespēja neatgriezeniski slēgt kontu;
  • spēlētājiem ir pieejama informācija, kur vērsties pēc palīdzības;
  • spēlētājiem ir pieejama viņu spēles laika un naudas pārskaitījumu vēsture, kas ļauj izvērtēt iespējamos spēles riskus;
  • klientu serviss: spēlētājam iespējams sazināties ar operatoru, zvanot vai rakstot operatora izveidotā sarakstes vietnē (čats);
  • pēc reģistrācijas jaunajiem klientiem tiek nosūtīta informācija par iespējām, kas minētas augstāk;
  • darbinieku apmācība – ja klientu atbalsta dienestam komunikācijā ar klientu rodas aizdomas par problemātiskiem spēles paradumiem, situācija tiek analizēta un tiek lemts par nepieciešamību klienta kontu slēgt pēc spēles organizētāja, nevis klienta iniciatīvas proaktīva spēlētāju informēšana.

Jāpiebilst, ka Latvijā nelicencētie azartspēļu operatori nekādā veidā nerūpējas par atbildīgās spēles rīku ieviešanu, nelicencētajās online spēļu vietnēs nedarbojas arī pašatteikušos personu reģistrs. 

Kā zināms 20.martā Saeima pieņēma lēmumu slēgt visas licencētās interaktīvās azartspēļu vietnes, kā ieganstu norādot COVID-19 ierobežošanu. Tādejādi Latvijā, vienīgajā no Eiropas Savienības un Skandināvijas valstīm vairāk kā divu mēnēšu laikā bija pieejamas tikai nelicencētās interaktīvās azartspēles, kuru izskaušana online vidē ir ļoti apgrūtināta un pat neiespējama. Nelicencētās vietnes nemaksā nodokļus Latvijā, kā arī nerūpējās par atbildīgas spēles principu ievērošanu.