LIAB: patērētāji ir jāizglīto par riskiem, kas saitīti ar nelicencēto azartspēļu vietņu lietošanu

LIAB: patērētāji ir jāizglīto par riskiem, kas saitīti ar nelicencēto azartspēļu vietņu lietošanu

Pērn 1. oktobrī Nīderlandes tirgus tika atvērts interaktīvajām azartspēlēm taču tas neatstāja ievērojamu iespaidu uz kopēju azartspēļu lietotāju skaitu valstī. Tāpat kā līdz tiešsaistes azartspēļu tirgus atvēršanas azartspēles kā izklaidi lieto ap 11% pieaugušo iedzīvotāju valstī. Tā secināts ikgadējā Azartspēļu Barometra pētījumā par Nīderlandes azartspēļu nozari, ko veic Nīderlandes interaktīvo azartspēļu asociācija, izmantojos Ipsos rīku. 

Pētījums arī parāda, ka lielākā daļa interaktīvo azartspēļu lietotāju Nīderlandē uzskata nelicencētās azartspēļu vietnes par nedrošām un riskantām, vienlaikus 70% spēlētāju nezina kā atšķirt licencētā operatora vietni no nelicencētā. 

“Nīderlandes piemērs liecina, ka visās valstīs patērētāji būtu jāizglīto par riskiem, kas saistīti ar nelicencēto interaktīvo azartspēļu operatoru pakalpojumu lietošanu,”

Latvijas interaktīvo azartspēļu biedrības (LIAB) pārstāvis, SIA Klondaika vadītājs Dainis Niedra.

“Patērētājiem ir jābūt pieejamai informācijai par to, kādi azartspēļu zīmoli un vietnes ir licencēti Latvijā, tātad arī uzraudzīti no valsts puses un droši. Patlaban šāda informācija Latvijas patērētājiem nav pieejama dēļ pilnīga nozares reklāmas aizlieguma,” uzsver Niedra. Tāpat patērētāji ir jāizglīto par to, kādiem riskiem viņi sevi pakļauj, lietojot nelicencēto interaktīvo spēļu vietnes. LIAB jau otro gadu rīko informatīvo kampaņu, vēršot patērētāju uzmanību uz licencēto vietņu drošību un atbildīgas spēles praksēm. Šogad šāda kampaņa ir plānota jūlijā,” stāsta Niedra. 

Dainis Niedra

78% no tiem Nīderlandes iedzīvotājiem, kas pēc 2021. gada 1. oktobra ir izmantojuši interaktīvās azartspēles, ir lietojuši Nīderlandē licencēto azartspēļu operatoru pakalpojumus. Kas nozīmē ka lielākais vairums spēlētāju izvēlas lietot drošus un uzraudzītus pakalpojumus, pretstatā tam, kā tas bija pirms tirgus atvēršanas, kad spēlētāji arī lietoja interaktīvās azartspēles, taču pārsvarā pie nelicencētajiem operatoriem.  Latvijā nelegālais interaktīvo azartspēļu tirgus 2021.gadā tiek lēsts vairāk nekā 30 miljonu eiro apmērā un vairākus gadus ir ievērojami lielāks nekā kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā. Šī gada pavasarī starptautiskā pētījumu aģentūra H2GC (https://h2gc.com/about), sadarbībā ar LIAB veica padziļinātu Latvijas interaktīvo azartspēļu nozares ēnu ekonomikas izpēti. Pētījuma rezultātus aģentūras pārstāvji šonedēļ prezentēs Rīgā.