Latvijā 23% interaktīvo azartspēļu lietotājuizklaidei izmanto nelegālās, Latvijā nelicenzētās tiešsaistes azartspēļu vietnes. Tā secināts starptautiskās pētījumu aģentūras H2GC (https://h2gc.com/about) pētījumā, kas veikt šā gada pavasarī. 5 500 lietotāju izmanto nelegālās tiešsaistes spēles, vēl 8200 cilvēku izmanto nelegālo tiešsaistes totalizatoru. Ņemot vērā to, ka daļa no visiem nelegālo tiešsaistes azartspēļu lietotājiem lieto gan spēles, gan totalizatoru, pētnieki lēš, ka Latvijā ir gandrīz 11000 unikālo nelegālo interaktīvo azartspēļu lietotāju.
H2GC aprēķini liecina, ka Latvijas tiešsaistes azartspēļu ēnu ekonomika pērn bija 33.3 miljonu eiro apmērā. Tā ir trešdaļa no licencētā azartspēļu tirgus, kas pērn bija 109 miljonu eiro liels. Tas nozīmē, ka ēnu ekonomikas dēļ 2021.gadā Latvijas valsts budžets nesaņēma apmēram sešus miljonus eiro nodokļos. Šo summa veido azartspēļu nodokļa likme, kā arī saistītie, multiplicējošie faktori un nodokļi.
Liberāli atvērtajos tirgos licencēto azartspēļu lietotāju skaits lielāks, nekā monopolstāvokļa tirgos
Pētījuma autori uzsver, ka licencēto interaktīvo azartspēļu lietotāju īpatsvars liberāli atvērtajos tirgos ir lielāks, nekā monopolstāvokļa tirgos. Pien liberālajiem tirgiem tiek pieskaitīta Lielbritānija ar 97.6% licencēto lietotāju, Čehija ar 94,9%, Itālija ar 94,0% un Dānija ar 90,4 %. Monopolstāvokļa tirgos licencēto lietotāju skaits ir ievērojami mazāks, tā Ungārijā tie ir64,0 %,Somijā - 58,6 % unNorvēģijā - 46,5 %.
Pastāv tiešā korelācija starp tiem jurisdikciju modeļiem, kas piedāvā atklātu licencēšanu un efektīvus regulatīvos pasākumus, kā rezultātā augsts patērētāju skaits nonāk pie licencētajiem operatoriem.
“Latvija Eiropas Savienības valstu vidū izceļas ar pilnīgu reklāmas aizliegumu licencētajā, legālajā tiešsaistes azartspēļu nozarē. Tas nepārprotami nāk par labu nelegālajām vietnēm, kuras izvieto reklāmas ārvalstu medijos un tā bez ierobežojumiem saņem Latvijas lietotāji. Savukārt informāciju par drošām, legālām, Latvijā licencētām vietnēm mūsu patērētāji nesaņem, jo reklāma ir pilnībā aizliegta,” uzsver William Hill Latvia valdes loceklis Kaspars Rāzna.
“Jāuzsver, ka tikai Latvijā licencētajās azartspēļu vietnēs darbojas pašatteikušos personu reģistrs, tajā tiek aizsargāti spēlētāju dati, tiek pielietoti atbildīgas spēles rīki, kas tiek izmantoti atkarības prevencijas nolūkos. Tomēr lietotājiem netiek nodrošināta pilnvērtīga un pieejama informācija par licencētajiem operatoriem,” stāsta Rāzna.
Nelegālu interaktīvo derību un azartspēļu vietņu izplatība un pieejamība tirgū ir atkarīga no likmju un azartspēļu likumdošanas, tiesībaizsardzības līmeņa un patērētāju izglītības pasākumiem. Patērētāju izglītība diemžēl arvien netiek pietiekami novērtēta un joprojām vairumā tirgu patērētāji lielākoties nezina kas ir un kas nav licencēts operators, atzīst H2GC eksperti.
Pētījuma autori uzsver, ka Latvijā vairāk nekā 90 % licencēto lietotāju rādītājs tiks sasniegts tad, ja licencētajiem iekšzemes operatoriem tiks atļauts brīvāk reklamēties un iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) tiks piemērots korekti. “LIAB biedri jau vairākkārt ir norādījuši Finanšu ministrijas un Saeimas pārstāvjiem uz problēmām, kas saistītas ar IIN piemērošanu arī spēlētāju zaudējumiem, kas samazina licencēto interaktīvo operatoru konkurētspēju ar nelegālo azartspēļu piedāvājumu,” norāda William Hill Latvia valdes loceklis. “Kā norādīts H2GC pētījumā, Latvijas patērētājiem ir pieejamas ap 800 nelegālajām azartspēļu vietnēm. To slēgšana nav ilglaicīgs risinājums, jo slēgto vietņu vietā uzreiz sāk darboties jaunas. Tāpēc ir būtiski, lai likumdošana un nodokļu politika attiecībā uz licencētajiem, no valsts puses uzraudzītajiem operatoriem būtu līdzsvarota un neveicinātu nelegālo produktu lietošanu,” akcentē Rāzna.
17. jūnijā Latvijas interaktīvo azartspēļu biedrība (LIAB) rīkoja semināru “Ēnu ekonomika tiešsaistes azartspēlēs - kā to mazināt?”, kurā H2GC (https://h2gc.com/about).direktors Deivids Henvuds (David Henwood) un vadošais analītiķis Eds Birkins (Ed Birkin) iepazīstināja ar šo pētījumu un analīzi par nelegālo interaktīvo azartspēļu tirgu Latvijā. Pētījums veikts šā gada pavasarī sadarbībā ar LIAB. Semināra ietvaros notika arī diskusija par nelegālo tiešsaistes azartspēļu tirgu Latvijā un iespējām to mazināt. Diskusijā piedalījās Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Salmiņa, H2GC direktors Deivids Henvuds, H2GC vadošais analītiķis Eds Birkins un William Hill Latvia valdes loceklis Kaspars Rāzna. Padziļināts pētījums par ēnu ekonomiku interaktīvo azartspēļu nozarē Latvijā tika veikts pirmo reizi. Pilns H2GC pētījuma teksts būs pieejams LIAB mājas lapā www.liab.lv.