Līdz ar COVID-19 pandēmijas ierobežojumiem ir palielinājusies interaktīvo azartspēļu daļa nozarē un arvien lielāks izaicinājums ir nelicencēto vietņu apkarošana un cīņa ar ēnu ekonomiku nozarē, norāda Latvijas interaktīvo azartspēļu biedrība (LIAB).
2021. gadā kopējie licencēto azartspēļu operatoru ieņēmumi bija 128 milj. eiro, no tiem 85%, (109 milj. eiro) bija interaktīvo operatoru ieņēmumi. Latvijā licencētie interaktīvo azartspēļu operatori 2021. gadā nodokļos valsts budžetā nomaksāja 22 milj. eiro.
Kopējie azartspēļu (fiziskās un interaktīvās) nozares ieņēmumi 2021. gadā bija par 20% mazāki nekā 2020. gadā un vairāk kā divas reizes – par 55% – mazāki nekā 2019. gadā. Skaitļi apliecina, ka ne visi spēlētāji, kas līdz šim ir izmantojuši fiziskās azartspēļu zāles izklaidei, ir pārgājuši uz licencēto interaktīvo vidi. Interaktīvo azartspēļu daļas ievērojams pieaugums nozarē 2021. gadā ir noticis dēļ tā, ka 2020. gadā interaktīvo azartspēļu operatoriem divus mēnešus bija liegts darboties, vietnes bija ciet, kā arī daļa no fizisko azartspēļu lietotājiem ir pievērsusies izklaidei tiešsaistē, jo fiziskās zāles ilgstoši bija slēgtas.
“Pandēmija, kas pēdējo divu gadu laikā ir ievērojami ietekmējusi praktiski visas dzīves jomas, ir veicinājusi tehnoloģiju un attālināto pakalpojumu, tai skaitā interaktīvo izklaižu attīstību. Tas attiecas arī uz azartspēlēm. Interaktīvie azartspēļu operatori ir augstu tehnoloģiju uzņēmumi un arī pēc ierobežojumu atcelšanas tie ieņems arvien lielāku daļu nozarē,” norāda Jānis Trēgers, 11.lv vadītājs. “Mēs redzam, ka pieprasījums pēc šī izlaides veida paliek, īpaši interaktīvajā vidē, kas nozīmē, ka cīņa ar nelicencētajām tiešsaistes vietnēm būs vēl aktuālāka,” uzsver Trēgers.
2019. gadā Latvijas azartspēļu nozares kopējie ieņēmumi bija 307 milj. eiro, interaktīvās spēles veidoja 18% no visas licencēto azartspēļu nozares Latvijā, un to ieņēmumi bija 55 milj. eiro.
2020. gadā Latvijas azartspēļu nozares kopējie ieņēmumi bija 160 milj. eiro, kamēr interaktīvās spēles veidoja 36% no visas licencēto azartspēļu nozares Latvijā, un to ieņēmumi bija 57 milj. eiro. Savukārt 2021. gadā Latvijas azartspēļu nozares kopējie ieņēmumi bija 128 milj. eiro, bet interaktīvās spēles veidoja jau 85% no visas licencēto azartspēļu nozares.
Interaktīvajā nozarē pieaug ēnu ekonomikas apmērs
Vienlaicīgi, jo vairāk spēlētāji interesējas par interaktīvajām azartspēļu izklaidēm, jo vairāk pieaug arī Latvijā nelicencēto azartspēļu apgrozījums un ēnu ekonomikas apmērs. Pētījumu aģentūra HG2C savā prognozē 2021. gadā nelicencēto interaktīvo azartspēļu operatoru ieņēmumus Latvijā aplēsa 57 milj. eiro apmērā. Valsts budžetā līdz ar to netika iemaksāti ap 11 milj. eiro.
Interaktīvo azartspēļu ēnu ekonomikas apmērs Latvijā ir ievērojami lielāks nekā kaimiņvalstīs.
2019. gadā ēnu ekonomikas apmērs Latvijā bija 33 milj. eiro, Lietuvā – 14 milj. eiro, Igaunijā – 18 milj. eiro.
2020. gadā tās apmērs Latvijā bija 44,7 milj. eiro, Lietuvā – 14.9 milj. eiro, Igaunijā – 16.5 milj. eiro.
2021. gadā ēnu ekonomikas apmērs Latvijā bija 57 milj. eiro, Lietuvā – 19,5 milj. eiro, Igaunijā – 20,6 milj. eiro (HG2C prognoze). “Nelegālās interaktīvās azartspēles nav iespējams izskaust pilnībā, tomēr ir soļi, kurus valsts var spert, lai tās mazinātu. Ir nepieciešams pilnveidot un stiprināt legālo interaktīvo azartspēļu vidi, likvidējot situāciju, kurā nelicencētajiem operatoriem ir ievērojamas priekšrocības konkurencē ar legālajiem tiešsaistes azartspēļu pakalpojumu sniedzējiem,” norāda Optibet operacionālais vadītājs Dainis Niedra.
Augstu nelegālo azartspēļu daļu Latvijā veicina tas, ka nelicencētajās vietnēs:
- ir plašāks produktu jeb spēļu klāsts, ko neierobežo regulējums, turpretim licencētajiem operatoriem ir liegts ieviest jaunus produktus;
- spēlētāju nodokļos nomaksājamās summas vai nu nepastāv vispār, vai ir krietni mazākas nekā legālajā tirgū;
- laimestiem, kas gūti spēlējot nelegālās interaktīvās azartspēles, netiek piemērots IIN;
- ir iespējams plašāks maksājumu metožu klāsts;
- pastāv iespēja palikt anonīmam, spēlējot nelegālās interaktīvās azartspēles;
- var izplatīt neierobežota apjoma un satura reklāmas, kas ar likumu ir aizliegts legālajiem interaktīvo azartspēļu pakalpojumu sniedzējiem.
Latvijas interaktīvo azartspēļu biedrība (LIAB) ir iesniegusi Saeimas Finanšu un budžeta (nodokļu) komisijai priekšlikumus izmaiņām normatīvajos aktos, kuras veicinātu ēnu ekonomikas mazināšanu.